Leonpētniecība

Pastariņa prēmija

1982. gadā pēc z/k “Banga” priekšsēdētāja M. Lismenta un rakstnieka I. Ziedoņa iniciatīvas šo literāro prēmiju, kas nosaukta E. Birznieka-Upīša grāmatas varoņa Pastariņa vārdā, dibināja ar mērķi atbalstīt un veicināt latviešu autoru pievēršanos bērnu grāmatu rakstīšanai. Kopš tā laika balva pasniegta 16 reizes. Māksliniekiem prēmiju par skaistākajām ilustrācijām pasniedz kopš 1992.gada

Rīkotāji: Rojas novada dome, Rojas bibiotēka, Latvijas Rakstnieku savienība. Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalsts. Balvu piešķir: reizi 2 gados maijā.

Laureāti: 

Man gan vēl trūkst informācija par 80.-90tajiem. 

Līdz 2015.gadam prēmiju saņēmuši – Imants Ziedonis, Margarita Stāraste, Zenta Ērgle, Vizma Belševica, Jānis Baltvilks, Uldis Auseklis, Māra Cielēna, Inese Zandere, Juris Zvirgzdiņš, Māris Rungulis, Pēters Brūveris, kopš 1993. gada arī bērnu grāmatu mākslinieki – Anita Paegle, Ligita Linmeiere, Ilze Ramane, Gundega Muzikante, Agija Staka (kā FB raksta IBBY Latvia).

1982.gadā – Margarita Stāraste (hmm, bet kad tad Ziedonis saņēmis?)

1984.gadā – Dzidra Rinkule-Zemzare par stāstu krājumu “Dzīvais koks”.

1993.gadā – Balva piešķirta Andrai Neiburgai par grāmatu bērniem “Stāsts par Tilli un Suņu vīru” (1991)un māksliniecei Anitai Paeglei.
1999.gadā – Pastariņa prēmija piešķirta Mārai Cielēnai par grāmatu “Pulksteņa nakts gaitas” (apgāds Jāņa sēta) un māksliniecei Ilzei Ramanei par ilustrācijām Kārļa Skalbes Ģiģis brauc un Miega muižu, Viļa Plūdoņa Rūķīši un meža vecis, Friča Bārdas Ansītis puisītis un vectētiņš, Brīnumi (visas Jāņa Rozes apgādā).

2001.gadā – Jurim Zvirgzdiņam par grāmatu “Reiz senos laikos Kurzemē”, kas izdota 1999.gadā, un māksliniecei Anitai Paeglei par ilustrācijām Māra Runguļa grāmatai “Čiepa liepā” un Jāņa Baltvilka grāmatai “Plīvija un citas pasakas”

2003.gadā – 2 autori: Inese Zandere par dzejoļu grāmatu “Iekšiņa un āriņa”, Māra Cielēna par dzejoļu krājumu “Kad karaliene bija Rīgā”, “Pilsētas pasakas un pasaules pasakas”, “Vasaras tumsiņa” un Signe Ērmane par ilustrācijām Ulda Ausekļa dzejoļu krājumiem “Uz Klidziņu ar vienu koka zirdziņu”, “Kamēr āboli dārzā būkšķina” un Jura Zvirgzdiņa stāstam “Bebru atgriešanās”.

2005.gadā – Maijai Laukmanei par spilgtu debiju dzejā bērniem, grāmata “Āboli bolās un Lietutiņš taisa jokus”

2007.gadā – rakstniekam Mārim Rungulim par grāmatām “Zaļā menca”, “Gliemežvāks” un “Ķirzaka ķiplokos” piešķirta Pastariņa prēmija.  Pastariņa prēmija piešķirta arī Gunāram Krollim par ilustrācijām Dagnijas Dreikas grāmatai “Rakargrāmata”.

2009.gadā – jau otro reizi to saņem rakstnieks Juris Zvirgzdiņš, šoreiz — par grāmatām Mūsu Latvija, Knorke jeb Tobiass un Fufū meklē Mocartu un Konteineru meitenīte Rudīte, kā arī pirmo reizi — mākslinieks Reinis Pētersons par ilustrācijām Ojāra Vācieša grāmatai Mēnesim robs, Vizmas Belševicas pasaku ludziņai Patiess stāsts par Čingo Babu, Lielo Gliemezi un Jūras Karaļa bēdām un Džeimsa Stīvensa grāmatai Zelta pods.

2011.gadā prēmiju piešķīra rakstniekam Pēteram Brūverim par grāmatu “Raibajā pasaulē” un māksliniecei Gundegai Muzikantei par ilustrācijām I. Grāvītes un L.Ģībietes grāmatā “Matīss meklē Latviju” un I. Samauskas grāmatā “Pilsēta no A līdz Z”.

2013.gadā Literārās balvas “Pastariņa prēmija” laureāti ir rakstnieks Ēriks Kūlis un māksliniece Agija Staka. Kūlis prēmiju saņems par grāmatām “Vilkuvilka slepenais plāns” un “5 mēs un Minhauzens”, bet Staka – par ilustrācijām Gunas Pitkevicas grāmatai “Lielā Ziemassvētku grāmata ģimenei”, Valda Rūmnieka jaunajam stāstam “Atnācēju noslēpums” un Rūdolfa Blaumaņa pasaku grāmatai “Velniņi”.

2015.gada  – rakstniece Ieva Samauska par grāmatām “Kad kaķēnu sauc par pelīti?”, “Ķiķināšanas gadalaiks” un “Oliņš Boliņš sēž uz soliņa”, kā arī mākslinieks, Latvijas Mākslas akadēmijas rektors Aleksejs Naumovs par ilustrācijām Jura Zvirgzdiņa grāmatai “Ahoi! Plūdi Daugavā”.

2017.gadā diplomu un prēmiju saņēma rakstniece Luīze Pastore un māksliniece Elīna Brasliņa par kopdarbu grāmatu sērijā “Mākslas detektīvi” – “Pazudušais pērtiķis”, “Neredzamais cilvēks”, “Svešinieka atnākšana”, “Operācija “Maska””, “Pēdējais ķēniņš„ .

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s