Grāmatas · Krikumi

Tepat un tāpat

mana dvēsele sīkā mele
aizies pie tevis kad lietus līs
sīka sīka nešķīsta pele
gultas kāju apgrauzīs

un tā diena būs sabojāta
slinki mākoņi flederēs
un tu ķersi pēc slotaskāta
un tas slotaskāts nederēs
un tu sniegsi man laipnā prātā
speķa ādu uz federes
(Knuts Skujenieks)

Par šo es iemīlēju Knutu Skujenieku. Tas ir mans vadmotīvs, kopš netīšām savulaik atklāju šo dzejoli. Bet ne par to ir stāsts. Tas tikai ievadam.

Lililasai, protams, ne tuvu vēl nav gads apritējis (lai gan vēlme pierakstīt ir burzījusies prātā jau vairākus gadus, ir pat bijis neveiksmīgs mēģinājums, kas izčākstēja lāga nesācies). Paldies man ir jāsaka Leonam2 (cik grāmatu ir pāršķirtīts, cik interneta resursu ir pārrakts, meklējot citētās grāmatas), kas uzvandīja slēptos resursus. Vispirms bija goodreads.com ar Kurkuļa īsām piezīmēm un apjausmu, kas tad īsti ir bijis (RCB izsniegumu vēsture) un tiek lasīts, pēc tam vasarā tapa Lililasa. Iespējams, tā bija alternatīva sarunām par tikko izlasītām grāmatām, kas bija gājušas zudībā, nomainot darbavietu – sarunubiedrene nu bija pusRīgas attālumā un tikai tagad es novērtēju, cik bija forši nočiept kādu laiciņu darbam, lai padalītos, kas jauns grāmatu un bibliotēkas frontē, apmazgātu kauliņus īpaši acīs iekritušām grāmatu epizodēm (Inese! Tu zini, par ko es…)

Šogad man laikam paveicās ar 2018.gadā izdotajām grāmatām, kas tā vien rosināja izteikties. Nekad neesmu skaitījusi, cik grāmatas izlasu, vienkārši lasu, kad tam ir laiks. Izrādās šogad vairāk kā 70 grāmatas no vāka līdz vākam, vēl kaudzīte, kas iesāktas, bet dažādu iemeslu neizlasītas un pat neatzīmētas (dažas par tukšu, lai tērētu laiku, dažas ar domu “citreiz”, dažas – iespējams labas, bet nav mans žanrs u.tml.).

Gadiem esmu detektīvu rijēja un tāpēc daudz ko citu vērtīgu esmu palaidusi garām. Nožēlā par to nemokos, tikai ‘want to read’ saraksts drīz būs garāks par izlasīto.

Uz augstiem plauktiem netēmēju. 2019.gada sākums man paies ar Makintošas “Es tevi redzu“, Galbraita Ļaunuma ražu“, Tjūdoras “Krīta vīru“, Aksata “Vienīgo izeju“, Nuotio Epu “Indīgo velnarutku“.

Ziemassvētku tirdziņā iepirkta savu rindu gaida arī Bundes “Tie bijām mēs“. Šogad ne reizi neesmu vīlusies Jāņa Rozes izdevumos, tāpēc nu jau pērku, nevis gaidu rindā bibliotēkā.

2019.gada apņemšanās – noķert noskaņojumu dot otro iespēju Vonnegūtam (dziļā jaunībā nesadraudzējos un tā man viņš ir palicis novārtā) un nomēģināt Atvudas “Osteriksu un Kreiku”. Pārējais – kā sanāks.

Manas 2018.gada grāmatas.

Pārsvarā tās visas ir 2018.gada izdevumi, jo man vajag tūlīt un tagad to, kas pamanīts grāmatnīcu e-katalogos. Man patīk ZvaigzneABC grāmatu statuss “Drīzumā”.

No maniem mīlulīšiem krimiķiem, diemžēl, neviens nebija WOW.  Laba bija Kamillas Grebes “Ledus zem viņas kājam” un Galbraita “Zīdtāpiņš“. Atklājums man bija Jeļena Mihalkova – tādi labi vieglā gala detektīvi (tiem, kas lasa krieviski), tiesa gan, latviski tulkots tikai viens – “Indīgais maigums“. Vilšanās Adlera-Olsena grāmatā “Bez robežām” un mans mīlulis Nesbē izskatījās sevi izsmēlis grāmatā “Slāpes”.

Garšīga grāmata ar savu mistērijas piesitienu bija Hārdingas “Melu koks“.

No pārējā neaptveramā grāmatu klāsta mans 2018.gada TOP 5

 1. Kage Ērlings “Klusums trokšņa laikmetā” – man vispersoniskākā grāmata ne tikai 2018-tajā, bet pēdējā desmitgadē.
 2. Alvis Hermanis “Dienasgrāmata” – apliecinājums tam, ka grāmata pie tevis atnāk, kad esi tai gatavs, nevis, kad tā ir ‘uz popularitātes viļņa”.
 3. Narinē Abgarjana “No debesīm nokrita trīs āboli” – tik sirsnīgi.
 4. Sjouns “Skugabaldrs/Ēnu lapsa” – tik vizuāli un verbāli baudāmi.
 5. vietu dala dažādi Citādie (nē, nē tie nav Veronikas Rotas Citādie!), atšķirīgie no ierastā lasāmvielas klāsta un mani jaunatklājumi, kas trāpījās īstajā brīdī:
  • Aizeks Azimovs “Fonds”
  • Pauls Bankovskis “Trakie veči”
  • Andris Akmentiņš “Skolotāji”
  • Dace Vīgante “Ledus apelsīns”
  • Abāss Hiders “Pļauka”

Pietrūkst nobeiguma, bet nu lai ….

Image result for grāmatas

 

 

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s