Grāmatas

10 grāmatas, ko ir izlasījis vismaz viens bērns un varētu izlasīt arī citi

Skolēnu pavasara brīvlaikam rit pēdējās stundas un es pamanu, ka Sibilla ir nodevusi man stafetes kociņu “Blogeri iesaka 10 grāmatas, ko bērns ar prieku lasītu skolēnu brīvlaikā”, … un arī Doronike, kuras sarakstā izdzīvoju savu bērnību.

Ak, manu vai! Man ir pazīstams tikai viens bērns un tas pats ir mans mazlasošais tīnis ar savu ārkārtīgi selektīvo interesi par grāmatām. Pati esmu tante pusmūžā, kas var pārlasīt savas bērnības grāmatas, bet galīgi neorientējas tagadējā literatūras piedāvājumā bērniem un nezina, ko lasa mazas meitenītes un varētu lasīt pamatskolnieces.

Taisnība ir Sibillai, ka, iesakot savas bērnības mīļākās grāmatas, ir jābūt uzmanīgam – ir mainījies bērnu redzesloks, intereses un dzīves intensitāte.

No situācijas nolēmu iziet, izšķirojot puikas grāmatplauktu, atmetot to, kas nav lasīšanas vērts vai arī tematiski dublējas, un piedāvājot paskatīties uz lasīšanu ne tikai kā uz daiļliteratūras baudīšanu, bet arī kā uz izzinošu procesu.

Grāmatas ir aptuvenā lasīšanas secībā, nevis pēc to izcilības. Puika, uzmetis skatu pār plecu, teica, ka vislabākā esot pirmā.

Lolita GrāvÄ«te, Linda Ģībiete - MatÄ«ss un autosports1. Lindas Ģībietes un Lolitas Grāvītes grāmata “Matīss un autosports” 

Grāmatā Matīss vēro auto sacensības dažādās trasēs, brauc pa kartinga halli, jūt līdzi Pirmās Formulas pilotiem, uzzina, kas sporta mašīnām vēderā un pēc Rīgas Motormuzeja apmeklējuma pārliecināti saka: “Kad izaugšu liels, būšu autosportists!”Autosporta vēsturi, sacīkšu garu un tehniskos noslēpumus viņam palīdz atklāt viņa pavadonis Mehāniķis.

Puikām, kam interesē automašīnas un viss par un ap šo tēmu, varētu būt patiešām interesanti. Pozitīvi – viss notiek Latvijā un attēli nav zīmējumi, bet fotogrāfijas. Tieši šī grāmata manu puiku ieinteresēja par Biķernieku trasi un tās vēsturi.

2. Ričards Hemonds “Tas tik ir spēksRičards Hemonds - Tas tik ir spēks!

Iemesli, kāpēc grāmata nonāca plauktā, ir divi: manējam patīk enciklopēdijas – ilustratīvi, īsi, izzinoši; otrs iemesls ir autors. Puika ir Klarksona komandas autoraidījuma “Gāzi grīdā” fans, tāpēc viņš fano arī par Hemondu, kurš runā ne tikai par auto, bet arī par, hmm, zinātnes izpausmēm, piemēram, vada šovu “Brainiac: Science Abuse”, ko varēja skatīties Discovery kanālā.

Uzzini, kas īsti liek pasaulei griezties! Kā mušas spēj staigāt pa griestiem? Kāpēc ziepju burbuļi maina krāsu, ja tiem uzpūš elpu? Ceļo kopā ar autoru Ričardu Hemondu pa neparasto spēku un enerģijas pasauli cauri laikam, telpai un vēl tālāk, izzini dabas noslēpumus un veic eksperimentus. Atklāj, ka fizikas likumi darbojas pilnīgi visur – laboratorijā, virtuvē, vannā, automašīnā un pat tevī!

Manuprāt, labi, lai varētu kaut nedaudz bērnu ieinteresēt par fiziku.

Bet tā nav, ka puikas interesē tikai tehnika un viņi nespej novērtēt kaut ko skaistu. Pirms pār’s gadiem Ķīpsalas grāmatu izstādē manu autofanu  vispirms uzrunāja meitene Sapņu spalvas stendā, parādija šo grāmatu un grāmata uzrunāja puiku. Tā pirmām kārtām ir skaista, otrām kārtām – tik atšķirīga no parastās bērnu literatūras, trešām kārtām – hmm, arī izzinoša, par ķīniešu hieroglifiem.

3. Liza Bresnere “Sapnis katrai naktij

Ķīniešu zēns vārdā Mazais Tangs neprot sapņot. Viņš dodas neparastā ceļojumā pa Ķīnu, lai atrastu savu sapni. Ceļā viņam jāiemācās slepenie vārdi, kas ir ķīniešu hieroglifi jeb rakstzīmes. Šīs zīmes stāstā pamazām aizstāj latviešu vārdus…

Tāpat mans puika lauza manus stereotipus, ka lasīšanai viņam vajag labi daudz attēlu vai grāmatai ir jābūt Gregveidīgai.  Attēlu rezultāti vaicājumam “linda beilija”

4. Izdevmiecības Pētergailis 2005.gadā izdotā Lindas Beilijas grāmata “Atkritumos izmestie pierādījumi” – neliela 171.lpp. bieza (pat ne pārāk plāna) grāmatiņa bez NEVIENA attēla tekstā.

Nav šaubu – vienam no kaimiņiem jābūt zaglim. Gandrīz tūkstoš dolāri nozagti no Diamondu dzīvokļa, aizdomās turamo ir daudz, bet pierādījumu maz. Kurš varēja vienkārši ienākt un paņemt nolikto naudu un kurš mēģina iznīcināt Tīrības draugus? Tas jāatmin detektīvei Stīvijai Daimondai! Stīvijas Daimondas sērija ir piemērota detektīvstāstu lasītājiem no 10-12 gadiem un ne tikai… Aizraujoša darbība un lieliski raksturi.

Izskatās, ka puika netīšām iet mammas – krimiķu lasītājas pēdās. Arī šī grāmatiņa atnāca uz mūsu mājām no Ķīpsalas grāmatu izstādes. Vairs neatceros, kas tieši puiku tajā piesaistīja un viņš to izvēlējās, bet izlasīja ar aizrautību un ātri. Un joprojām atceras, ka bija interesanti. Varētu patikt arī citiem bērniem ap 10 gadiem – pēc lasītāju semināra pār’s klasesbiedrenes palūdza iedot izlasīt šo un nākošo.

Attēlu rezultāti vaicājumam “linda beilija”5. Tāpat kā vairs pārdošanā nav pieejama iepriekšējā, tāpat arī Lindas Beilijas “Kur ir Gertija un kā viņu atdabūt?”  – 2006.gadā izdota detektīves Stīvijas Daimnondas sērijas grāmatiņa. Pēc tam, kad ar aizrautību bija izlasīta pirmā, otro es dabūju Pētergaiļa izdevniecības pagrabiņa veikalā Stabu ielā.

Uz grāmatas aizmugurējā vāka ir rakstīts, ka detektīves sērijā ir vēl 3 grāmatas (tas bija 2006.gadā, tagad varbūt ir vēl kas nācis klāt), bet diemžēl latviski vairāk nekas nav izdots. 😦

Mika Kerenens - Nozagts oranžs divritenis6. Lindas Beilijas grāmatu iespaidā mēģinājām piemeklēt vēl kādu bērnu detektīvu. Tā grāmatplauktā iegūla Mika Kerenena grāmatiņa “Nozagts oranžs divritenis“. Ar šo gan man nesaistās nekāds īpašs stāsts, ja neskaita to, ka uz vāka viņš ieraudzīja Avotu ielas nosaukumu un grāmata bija jāņem.  Puikam patika.

Šis nu ir īsts detektīvstāsts, kura darbība risinās Zupasciemā. Tā patiešām sauc kādu no Igaunijas pilsētas Tartu nomalēm. Zupasciema plānu, ko atradīsi grāmatā, var lasīt gluži kā pavārgrāmatu, jo visām ielām dots dārzeņa, augļa vai kāds cits garšīgs nosaukums – Zirņu iela, Kartupeļu iela, Ogu iela.  
Un kas gan notiek pie mūsu kaiminiem? Bieži vien  tas pats, kas pie mums. Beļģu profesoram Anželo, kurš atbraucis paviesoties, tiek nozagts oranžs divritenis. Meitene Marija kopā ar draugiem un savu mīluli sunīti Matīsu nolemj šo lietu izmeklēt. Uzdevums nav no vieglajiem, taču mazie detektīvi nav vis ar pliku roku ņemami.

Dženifera Greja - KaÄ·is StiÄ·is un bÄ«stamais niÄ·is, 17. vietā ir Dženiferas Grejas “Kaķis Stiķis un bīstamais niķis“.

Goodreads.com gan sanāca lasīt atsauksmi – kaitinošākā bērnu grāmata, kādu atminos lasījis, bet manējais izvēlējās, izlasīja un bija vēlme lasīt arī nākošo “Kaķis Stiķis noslēdz vecus rēķinus”, pēc tam gan viņam tā aizrautība aprāvās.

Viens no iemesliem, kāpēc izvēlējās, bija viņa dzīvniekmīlestība. Protams, vislabāk viņam patīk kaķi un suņi dzīvajā, pēc tam seko foto un video. Tātad – grāmata par kaķi komplektā ar piedzīvojumiem bija jāņem un jānes mājās lasīšanai.

Viņš ir mincis, kura vārds vien jau nozīmē nepatikšanas.
Zaglīgais žagatēns Džimijs nolīgst Kaķi Stiķi, lai tas nolaupītu visas dārglietas jaukajā piejūras pilsētiņā Litltonā.
Stiķim ir vajadzīgas pagaidu mājas – vēlams, tādas, kurās ir pieejams lērums sardīņu. Bet, kad runci pie sevis uzņem policijas inspektora Čedara ģimene, viņš sāk prātot, vai tiešām zagļa dzīve ir tik laba.

8. Pēdējā nopietni ņemamā grāmata, ko puika izvēlējās pats, bija Māra Runguļa “Lapsu kalniņa mīklas“. Arī tā savulaik atceļoja no Ķīpsalas grāmatu izstādes. Te laikam jāsaka – grāmatu pārdevējiem ir jāmāk uzrunāt bērni, lai viņi izvēlas (es tikai atceros, ka stendā pārdevējs bija jauns puisis). Iespējams, ka izvēlei izšķirošais atslēgas vārds bija “mīklas”, bet puika godam izlasīja (lai arī atzinās, ka brīžiem lasījās lēnu) un atzina par labu esam. Tāpēc, ka tas ir par mūsu vēsturi.

Ar šo beidzas iesakāmais no mana puikas grāmatplaukta. Ja latviski būtu tulkotas un publicētas ne tikai Klarksona ironiskās un politnekorektās esejas par visu ko, bet arī kāda viņa grāmata par mašīnām, piemēram, Clarkson on Cars, tad tā noteikti vispirms tiktu izlasīta un pēc tam iegultu mana pusaudža plauktā.

Vēl paliek vieta divām grāmatām, ko ieteikt. Tad nu šeit izpaudīšos es pati.

Attēlu rezultāti vaicājumam “kestners divas lotiņas”9. Ēriks Kestners “Divas Lotiņas“. Manuprāt, jauka un aizraujoša grāmata, kas būtu saprotams arī mūsdienu bērniem. Manā bērnībā bija šī jaukā grāmatiņa ar divām simpātiskās meitenēm ar cirtainiem dzelteniem matiem.

Nezinu, kā puikām, bet meitenēm noteikti varētu patikt.

 

10.  No tā, ko vēl neesmu redzējusi ieteiktu, es izvēlos Džanni Rodari “Sīpoliņa piedzīvojumi“.

Attēlu rezultāti vaicājumam “sÄ«poliņa piedzÄ«vojumi”Nāca arī dārznieks Puravs: viņam bija liels cekuls, kas krita uz pieres, un bezgala garas ūsas.

— Šīs ūsas, — stāstīja Puravs Sīpoliņam, — ir mana nelaime. Kad sievai jāžāvē veļa, viņa nosēdina mani uz balkona, piestiprina manas ūsas pie divām naglām — vienu labajā, otru kreisajā pusē — un izkar uz šīm ūsām veļu. Un man jāsēž saulē visu laiku, kamēr veļa izžūst. Paskatieties, re, kur redzamas veļas knaģu zīmes!

Nu vai nav jauki un smieklīgi? Tāda ir manas bērnības grāmata.

Atcerējos, ka neesmu nodevusi stafeti.

Es izvēlos iwetataa Kā grāmata 😉 

 

 

 

 

2 domas par “10 grāmatas, ko ir izlasījis vismaz viens bērns un varētu izlasīt arī citi

 1. O, Tev ir sanācis dikti tehnisks un vīrišķīgs saraksts. Vispār jau šad tad lasītāju grupās tiek meklētas interesantas grāmatas tieši zēniem, tad šis varētu būt noderīgs. Labi arī, ka tie saraksti mums gandrīz nemaz neatkārtojas.
  Un tikai pēc tam, kad nosūtīju stafetes kociņu, pamanīju, ka pirms tam Tev vienu tādu jau bija piešķīrusi Doronike no Burtkokiem, bet tas nekas. Šādos gadījumos nav jāsacer divi raksti, pilnīgi pietiek ar vienu. 🙂

  Patīk

  1. Nu ja, ko var gribēt no puikas mammas, 😀
   Pieliekot divas grāmatas no sevis, tieši centos, lai būtu, kas nepieminēts. Vēl jau man gribējās ieteikt kaut ko no pasakām, bet tur tik liela dažādība….

   Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s